Jak dobrze wyszkolić psa?
- Szczegóły
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Każdy, kto posiada czworonoga wie, ile radości daje pupil, jego mokry nos i merdający ogon. Jednak posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Psy, zwłaszcza w wieku szczenięcym mogą powodować różnego rodzaju szkody. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i trochę cierpliwości dla psa pozwoli na wyszkolenie go tak aby nie robił szkód i słuchał się właściciela.
Jaki jest najlepszy sposób na wyszkolenie psa?
Planując zakup szczeniaka, warto zainteresować się behawiorystyką i wychowaniem psów. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie naszego pupila do psiego przedszkola. Jest to miejsce, w którym nasz pies pod opieką profesjonalnych trenerów nauczy się prawidłowego zachowania, odpowiednich reakcji na komendy oraz rozładowywania emocji. Na szkoleniach tego typu zyskuje nie tylko zwierzę, ale i opiekun. Podczas szkolenia właściciele psów dowiadują się wiele na temat behawiorystyki, odczytywania poszczególnych zachowań swojego zwierzęcia i prawidłowej reakcji.
Niektórzy uważają, że takie zachowania zwierzęcia jak niszczenie rzeczy czy agresja wynikają ze złośliwości i jego złego charakteru. Psy nigdy nie robią niczego na złość właścicielowi. Dzięki szkoleniu możliwe jest stworzenie więzi i zrozumienia pomiędzy pupilem i właścicielem. Aby dobrze wyszkolić zwierzaka, konieczne jest poświęcenie mu swojego czasu, i częste ćwiczenia. Jako że psy doskonale wyczuwają emocje swojego pana, należy podchodzić do ćwiczeń w sposób spokojny. Wielokrotne powtarzanie różnych ćwiczeń jest konieczne, aby psiak wykonywał polecenia poprawnie.
Ogromnie ważna w szkoleniu zwierząt jest konsekwencja. Nawet jeżeli początkowo wydaje się nam, że pies nie reaguje na szkolenie, z biegiem czasu z pewnością pojawią się efekty. Warto pamiętać o tym, że najlepiej zadziałają powtarzalne komendy. Zmienianie komend może skutkować brakiem zrozumienia przez szczeniaka. Podczas szkoleń bardzo przydatnym narzędziem są różnego rodzaju przysmaki oraz zabawy. Dzięki temu zwierzak chętniej reaguje na komendy, ponieważ wie, że czeka go za to nagroda. Wzmacnianie pozytywnych zachowań sprawi, że pies szybciej i chętniej będzie reagował na komendy.