Jak przygotować szczeniaka do wystawy?
- Szczegóły
Część osób decydująca się na zakup psa z hodowli podejmuje również decyzję o chęci uczestnictwa w wystawach. Warto wiedzieć, że rozpoczynając przygodę z wystawami, należy szczeniaka odpowiednio przygotować. Dużo mówi fakt, że niektórzy wystawcy planują wystawy, na których się pojawią już z dwuletnim wyprzedzeniem. Niezależnie od rasy, szczeniaki, które mają wystąpić na wystawie, wymagają ciągłego szkolenia. Ważny jest nie tylko ich wygląd, ale również kondycja psychiczna.
Jak powinno wyglądać przygotowanie szczeniaka do wystawy?
Jeżeli właściciel psa nigdy nie miał do czynienia z wystawami, warto zdecydować się na profesjonalne przygotowanie psa do wystaw, oferowane przez specjalistyczne hodowle. Szkolenie tego typu pozwoli nie tylko na wyszkolenie szczeniaka, ale i edukację właściciela. Każdy szczeniak powinien być pod stałą kontrolą weterynarza, a także fryzjera. Szczeniaki są bardzo energiczne i niekiedy nieposłuszne, więc bez odpowiedniego przygotowania wypadają na wystawach znacznie gorzej niż starsze psy.
Przygotowanie szczeniaka do wystaw powinno obejmować umiejętność spokojnego stania przez dłuższą chwilę. Dotyczy to zarówno stania na stole, jak i na ziemi. Szczeniak powinien reagować na komendy i być w pełni posłuszny. Bardzo ważny jest również energiczny chód przy nodze właściciela, który ma bardzo duży wpływ na ostateczny werdykt sędziów. Jeżeli szczeniak będzie nieposłuszny, to nawet jeżeli jest najpiękniejszym przedstawicielem rasy, nie osiągnie wysokiego tytułu na wystawie.
Ogromnie ważne jest przygotowanie zwierzaka na prawidłowe reagowanie w niekomfortowych dla niego sytuacjach i całkowite pozbawienie go agresji, zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Pierwsza wystawa może być dla szczeniaka bardzo mocnym przeżyciem, pełnym nowych doświadczeń. Dlatego tak ważne jest, aby przyzwyczaić go do dotyku obcych osób i pokazać mu, że dotyk nie jest niczym groźnym. Jeżeli szczeniak nie pozwoli na dotknięcie sierści, pyska czy ogona lub zareaguje agresywnie, może zostać zdyskwalifikowany.
W przypadku szczeniąt nauka często odbywa się poprzez zabawę. Im szybciej rozpocznie się tresura, tym lepiej. Pies musi wiedzieć, czego wymaga od niego właściciel. Oprócz nauki komend, spokojnego siedzenia oraz pozwoleniu na dotykanie, warto nauczyć szczeniaka trzymania podniesionej głowy. Dzięki temu jego postawa wygląda dumnie, co jest dobrze oceniane przez sędziów. Konieczne jest również wypracowanie dobrej postawy. Odpowiednie ustawienie łap, głowy i klatki piersiowej należy nagradzać, dzięki czemu szczeniak szybko zrozumie, jak powinien się prezentować.