Jakie trzeba ponieść koszty podczas wystawienia psa na wystawie?
- Szczegóły
Wystawy organizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce są dla hodowców naprawdę dużym wydarzeniem. Wiele osób, które chcą kupić psa rasowego, wierzy, że wystawy wiążą się z zarabianiem pieniędzy. Tak naprawdę wystawienie zwierzęcia na wystawie nie wiąże się z żadnym zarobkiem, a wręcz należy do tego dopłacić. Wystawy nie służą zarobkowi, są pewnego rodzaju formą aktywności właściciela z psem, która jednocześnie pozwala na zaprezentowanie go szerszej publiczności i zdobycie tytułu, który w przypadku reproduktorów czy samic przeznaczonych do hodowli.
Ile trzeba zapłacić za wystawienie psa na wystawie?
Określenie dokładnych kosztów wystawienia psa na wystawie nie jest możliwe, ponieważ na kwotę tą wpływa naprawdę wiele czynników. Na wystawę należy dojechać własnym środkiem transportu, a więc im bardziej oddalone jest miejsce wystawy od domu, tym większe koszty związane z paliwem czy biletami. Dużo zależy także od rasy psa. Do kosztów związanych z wystawami należy zaliczyć także wizytę u groomera, weterynarza, szkolenie czy zakup akcesoriów takich jak szczotki, smycz czy klatka.
Wielu właścicieli, aby zmniejszyć koszty, samodzielnie szkoli swoje psy. Niestety w przypadku osób o niewielkim doświadczeniu może nie przynieść to oczekiwanych efektów, co skończy się dużym zawodem na wystawie. Warto uwzględnić w kosztach szkolenie psa, dzięki czemu szanse na zdobycie podium znacząco wzrosną. Warto pamiętać, że psy wystawowe szkoli się od szczeniaka, dzięki czemu łatwiej przyswajają one niezbędne umiejętności i są oswojone z atmosferą panującą na tego rodzaju wydarzeniach.
Warto wiedzieć, że wystawy trwają praktycznie cały dzień, dlatego w koszty warto wliczyć także transporter, smaczki dla zwierzęcia czy odzież dla handlera. W niektórych przypadkach to, jak wygląda handler, może wpłynąć na ocenę psa – ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku zwierząt o jednolitym umaszczeniu, które może zlewać się z ubiorem wystawiającego.